Çemen 500 GR

Ürün Kodu: #000272

Marka: Haşiroğlu

% 5

İNDİRİM

21.00 TL 20.00 TL
Bu ürün stoklarımızda mevcuttur.
LÜTFEN ÖNCELİKLE AŞAĞIDAN SEÇİMİNİZİ YAPINIZ
 

Çemen

Anavatanı Asya olan bu bitki Türk mutfağın da önemli bir yere sahiptir. Bilimsel adı “Trigonella foenum-graecum”dur. Boyutu, boy tohumu gibi isimlerle de anılır. Rivayet edilir ki eskiden savaşa giden erler zindelik ve güç vermesi için tüketirlermiş.

Baklagiller familyasındandır. 1 metreye kadar uzayabilir. Yaprakları üçerli, çiçekleri de sarıdır. Fasulye benzeri tohumları dört köşelidir.

Çemen otunun meyveleri kullanılır. Olgunlaşma süresi gelince tohumlar dökülmeden evvel biçilir. Kurutulup, harmanlanır. Tohumları doğrudan güneşte değil gölgelik bir yerde kurutulur. Kapalı kaplarda, nemden uzak şekilde muhafaza edilir.

Tohumları bünyesinde katı yağ, albüminler, helme, saponin, kolin, eterik yağ, trigonelin alkaloidi, protein, nükleoprotein, çeşitli enzimler, reçineler, C vitamini eserleri vb. ihtiva eder.

Ülkemizde özellikle pastırma yapımında kullanılır. Baharat olarak da kullanılır. Tokat ve Kayseri yöresinde kahvaltılık çemen üretimi vardır. Hatta satışı da yapılmaktadır. Yemeklere harika bir lezzet katar.

1991 Yılından günümüze süre gelen tarhana üretim serüvenimiz,beraberinde bir çok yöresel ürünlerle beraber,çerezlik tarhana,kaymaklı tarhana,acı baharatlı tarhana gibi bir çok çeşite ev sahipliği yapmaktayız.

Diğer ürünlerimiz için www.tarhanasepeti.com adresini ziyaret edebilir, sipariş verebilirsiniz.
Bankalara özel taksit seçenekleri :

Cayma Hakkı

27866 Sayılı Mesafeli Sözleşmelere dair Yönetmeliğin 7.maddesinin 4.fıkrasının c bendi gereğince ALICI’nın sipariş ettiği ürünlere ilişkin cayma hakkı bulunmamaktadır. Niteliği itibariyle; tek kullanımlık ürünler, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünler olması sebebiyle elektronik ortamda anında ifa edilmesi ve ALICI’ya anında teslim edilmesi sebebiyle gıda maddeleri sipariş üzerine üretimi ve/veya ithalatı yapılan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Taşıma Sırasında Hasar Görmüş Ürünler

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer üründe bir tahribat mevcut ise kargo firmasına tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş olduğunuzu unutmayınız.


Ortalama Değerlendirme » puan
Yakup Yaldızpuan
12 Mart 2018
Bu çemen güzel fena değil.

Hakan Güzelpuan
05 Mart 2018
Çemen in acısı çok iyi,beğendim.Kesinlike tavsiye ederim :D

Fatih BULDUKpuan
07 Şubat 2018
Bu çemen iyi,acısı da güzel çok yakmıyor tabi kişiden kişiye değişir acısı.Kargo da herhangibir sorun çıkmadı.

Caner YILDIRpuan
29 Ocak 2018
Çemen tahminimde de güzel çıktı.Tadı on numara,tavsiye ederim.

  • *
  • *
  • *
  • *

İLGİLİ ÜRÜNLER

Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır