Blog » yöresel » Tarhana'nın Tarihi

Tarhana'nın Tarihi

Maraş Tarhanasının Tarihi

Maraş tarhanasının ortaya çıkışı 16.yy başındaOsmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim Han dönemine aittir. Dulkadiroğlu beyliği zamanında Yavuz Sultan Selim, Mısır seferi çıkmadan önce ordunun ihtiyaçları için hazırlıklara başlamıştır.

Mısır’ın fethedilmesi için Sina çölünün geçilmesi gerekmektedir. Osmanlı ordusunun haftalar boyunca gıda gereksinimi karşılayacak bir gıdaya ihtiyaç vardır.

Çetin çöl şartlarında askerlerin beslenme ihtiyacını karşılayacakgıdanın sahip olması gereken özelikler şunlardır:

Yükte hafif olması, yüksek besin değerine sahip olması, tok tutması, pratik tüketime uygun olması,sıcakta ve soğukta bozulmayacak kadar dayanıklı olması.

Bu ihtiyaç üzerine, Yavuz Sultan Selim’in annesi olan Kahramanmaraşlı Gülbahar Hatun bu niteliklerin hepsine sahip bir gıda üretmek içinuzun araştırmalar yapar. Yaptığı çalışmalar sonucunda aranan formül bulunmuştur.

Dövmelik buğday, bol yoğurtla birlikte pişirir. Kekik ve tuz ile tatlandırılır. El edilen aş soğuduktan sonra, güneşte kurutulur. Elde edilen bu kuru gıda tarhanadır.

 

Maraş Tarhanası Nasıl Üretilir?
Ana malzemeler buğday ve tam yağlı yoğurttur. Tarhana için uygun nitelikte olan dövmelik buğdaylar (yarma) değirmende ayıklanır, öğütülür ve yıkanır.

Hazırlanan dövme, kaynamış suda eriyinceye kadar karıştırarak pişirilir. Pişen dövme aşı dinlemeye bırakılır (3-6 saat).

Ilıyan dövme aşınabol yoğurt ilave edilir. Yoğurt ile buğday aşı homojen bir karışım olana kadar yoğrulur. Tarhana aşı fermantasyonabırakılır(12-18 saat).

Mayalanan aş, çığlara serilir ve güneşte kurutulur. Kurutma işlemi (48-72 saat) gerçekleştirilerek, ürünnemden tamamen arındırılır. Kuruyan tarhanalar çığlardan sökülerek ambalajlanır, tüketime hazır hale getirilir.

 

Maraş Tarhanası Nasıl Tüketilir?
Tarhana atıştırmalık bir cips olarak veya çorba olarak dört mevsim tüketilmektedir.
Kendine has bir tadı ve aroması olan tarhanalar sade olarak veya isteğe bağlı olarak çeşitli dip soslarla tüketilebilir.

Tarhana cipsi ilk kez deneyimleyenler, tadını kimyasal katkılar içeren yağda kızarmış diğercipslerle kıyaslayarak farklı bulabilir. Ancak bu kişiler farklı zaman diliminde birkaç kez tarhana yedikten sonra, bu protein ve lif kaynağı %100 katkısız ve doğal tarhananın tadına alışarak, müdavimi olmaktadır.

Cips tarhanalar aynı zamanda çorba olarak tüketilir. Maraş usulü tarhana çorbası tarifi için tıklayınız.

Yukarı Git