Makaleler » Yöresel » Tarhana'nın Tarihi

Tarhana'nın Tarihi

TARHANA’NIN  HİKAYESİ

      Tarhananın tarihi Osmanlı  ve Selçuklu İmparatorluğu’ndan daha eskiye Orta Asya’ya kadar uzanır. Orta Asya da Türkler olduğu gibi bir çok insanın besin kaynağının önemli bir kısmı tarımsal ürünlerdir, nedeni ise uzun süre saklanabilmesidir.

Örnek vermek gerekirse patlıcan biber kabak karabiber pul biber nane gibi gıdalar,Peki Tarhana nasıl çıkmıştır,belki ilk defa duyacaksınız fakat eskiden insanlar besinlerini iki temel şekilde tüketirlerdi,

Birincisi günlük ihtiyaçlarını anlık tüketmek ikincisi ise fazlasını saklamak amacıyla zor, sert kış ayları ve kıtlık zamanlarını atlatmak için kuruturlardı,Özellikle et ve süt ürünlerini.

      Et ürünleri kurutuluyor ve saklanıyor,peki hergün büyük ve küçük baş hayvanlardan aldıkları onlarca litre süt nasıl saklanacak,bu sorunun cevabı Türk’lere özgü yoğurtta gizli.Yoğurtta aynı et gibi kurutulur ve yukarda dediğim gibi tarımsal ürünler ile birlikte(kırmızıbiber, domates, soğan, nane ve tuz vb.) çorba yapılarak tüketilir.

      Bununla birlikte tarhananın kökeni ile ilgili iki rivayet vardır,birincisi bu çorbanın kökeni Farsça terhane şekli örnek gösterilir,ikinci bir rivayet ise bir Osmanlı Padişahı başka bir rivayet ise Padişah Yavuz Sultan Selim Hanın veziri ile birlikte Tebdil-i kıyafet yani kılık değişitirip bir Ramazan ayında halkın arasına karışarak sorunlarını yerinde gözlemlemek istemiştir.

      İftar vaktine yakın dar gelirli bir sokaktan geçmek isterler ve ezan ilk kimin evinin önünden geçerken okunursa o evde iftar açmak isterler,zaten iftara yakın mahallede hemen hemen herkes kapıda beklemektedir iftara misafir bulmak için. Yavuz Sultan Selim Han ezan okununca bir evin önünden geçiyordu o sırada evde yaşlı bir nene seslenmiş hemen davet etmiş. Yavuz Sultan Selim Han içeri girince hemen sofraya davet edildiler sofrada da sadece tarhana çorbası ve ekmek vardı. Yavuz Sultan Selim Han bunu çok beğenmiş ve sormuş nedir bu diye,yaşlı kadın ise dar hane çorbası demiştir.(Dar hane yani dar gelirli ev fakir ev anlamında kullanılır).

Ülkemiz tarhana kültürü en çok Kahramanmaş’ta gelişmiştir ve oldukça fazla tarhana çeşiti üretilmektedir.Buradan çeşitlerimize göz atabilirsiniz.Tarhana kültürü olan diğer illerimiz şöyle; Bandırma-Gönen,Uşak,Afyon,Malatya illerinde ve Gediz,Beypazarı ilçeleridir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4